G-T99NNFV6J9
Çocuk ve Aile – Diğdem Kural Keskin

Eşler Arasındaki Çatışmalar, Etkileri ve Çözüm Yolları

12.12.2020
222
Eşler Arasındaki Çatışmalar, Etkileri ve Çözüm Yolları
REKLAM ALANI

Her insan duygu, düşünce ve değerleri açısından birbirinden farklıdır. İlgi alanları ve ihtiyaçları değişiklik gösterir. Hal böyle olunca zamanla kadın erkek ilişkilerinde bu farklılıklar ortaya çıkar ve devamında “ayrı dünyaların insanıymışız” diye söylenir.

Çiftlerin genel tartışma konuları kişilik özelliklerinden kaynaklı olarak paylaştığı sorumluluklar (bunun içine çocuk bakımı da giriyor), akraba ilişkileri, arkadaşlarıyla geçirdiği zaman, maddiyata bakış açısı, bazen meslek yaşantıları, farklı zevkleri ve daha daha hayata dair çeşitli konular olabilir. Zamanla işin içine çocuklar ve çocukların bakımı girdiğinde ise; minicik konularda uzun tartışmalar bunun sonucunda da kırık kalpler ve saygısızlık söz konusu olabilir.

Evlilikte zaman geçtikçe yani sevgililik ya da bireysel roller değil de işin içine anne baba sorumluluğu girdiğinde bazen tahammül sınırları artması gerektiği için çiftler bunu daha uzlaşmaya hazır esnek hale getirmek akılcı çözüm yolları bulup olumlu sonuca ulaştırmaları gerekmektedir.

REKLAM ALANI

Unutulmamalıdır ki çatışmalar genelde iki tarafın da alttan alamadığı durumlarda aniden ortaya çıkar. Bunun için başa çıkma yöntemlerini şöyle bir sıralayacak olursak aklımıza ilk gelen; Suçlamadan dinlemek en önemli uzlaşma yolunu oluşturur diyebiliriz.

Uzlaşmaya eğilimli olmak ta çok önemlidir. Böylece tepkileri kontrol eder ve konuyu daha da fazla uzatmadan, saptırmadan nokta koyma yoluna gideriz. Bunu gerçekleştirmek için ses yükseltmeden, karşımızdakinin sözünü kesmeyip, dikkatle dinleyip ve bir daha tekrarlanmamasını umduğumuzu kimsenin kırılmasını istemediğimizi belirtmeliyiz.

Aile danışmanlığımda problemli çiftlerdeki şimdiye kadar en çok gördüğüm ortak nokta tarafların geçmişte kalmış ama hala çözüme ulaştıramadıkları olayları ifade ederek, kötü örneklerle kızgınlıklarını daha da büyüterek zirveye çıkartıyor olmaları. Konu geçmiş zaman olunca birinin anlattığını diğeri asla kabul etmiyor. Bu sefer “sen yanlış anlatıyorsun” deyip daha da hiddetlenebiliyorlar birbirilerine.

Bu anlattıklarımın birçoğu aslında tüm ikili ilişkilerde geçerli ama günümüzün stresli iş koşulları, yaşam zorlukları derken insanlar genelde en fazla gördükleri kişiden çıkartıyor bu eksiklikleri.

Buna eksiklik dediğime bakmayın çünkü birine eksik gelen bir diğerine fazla gelebilir. Kişiye göre değişebilir tüm yaşamsal değerler.

Bir ailede karı koca arasında tüm bunlar yaşanırken olaylara bir de çocuklar açısından bakmak lazım. Tahmin edersiniz ki çocuk ta bu durumlardan olumsuz etkilenen kişi olacaktır. Biri annesi bir diğeri babası olan ve kendini ortada çaresiz bulan bir çocuğun yaşadığı kaygı, ne yapacağını bilememezlik hali büyük sıkıntılara yol açabilir.

Unutmamalıyız ki evliliklerde oluşan sıkıntıların çözüme kavuşturulmaması, ileride bu konunun tekrar gündeme gelmesi ve birkaç konunun üst üste gelmesiyle istenmeyen çatışmalar kaçınılmaz hale gelebilir. Daha mutlu bir evlilik ve aile yaşantısı için uzman kişilerden destek almaktan çekinmeyiniz.

Sevgiyle kalın…

Diğdem Kural Keskin

Aile Danışmanı, Çocuk Terapisti, WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcısı

 Instagram: çocuk_aile

Facebook: Çocuk ve Aile (@digdemkuralkeskin)

www.cocukveaile.com

İletişim numarası: 0534 6667666

keskindigdem@hotmail.com

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.