G-T99NNFV6J9
Çocuk ve Aile – Diğdem Kural Keskin

ANNE BABALARIN DAVRANIŞLARA KATKILARI

12.12.2020
318
ANNE BABALARIN DAVRANIŞLARA KATKILARI
REKLAM ALANI

Sevgili okurlarım, bu hafta size çocuklarda karakter gelişiminden bahsetmek istiyorum; çünkü görüyorum ki ve sürekli gözlemliyorum ki çocukların çoğu davranışları ebeveynlerinin bir uzantısı… Davranışlarının bir çoğu gözlemler sonucu öğrenilen, deneme ile yapılabilen, sürekli tekrar edildiğinde ise pekişen, yerleşen ve kalıcı olabilen hareketler bütünüdür.

Davranışların özellikleri kişiden kişiye ya da kullanıldığı durumlara göre değişiklik gösterebilir. Çocuklar genellikle kendilerinde geliştirecekleri davranışları iyi ya da kötü diye ayırt edemez. Çevresindekilerin davranışlarda bulunma sıklığı, dikkat çekiciliği, sonucunda aldığı tepki ve çocuğun o andaki algılaması davranışı edinmesinde önemli faktörlerden sayılabilir. Genellikle tembih edilen anlatılmaya çalışılan ya da doğru davranış özellikleri olarak değil de göz önünde olan davranışlar daha çabuk yerleşir çocuğun belleğine.

Örneğin sigara içilen bir ortamda büyüyen çocuk hem bunu gözlemlemiş olacaktır hem de kokusuna maruz kaldığı için ileride bir ortamda teklif edildiğinde yabancılamayacaktır. Çocuklarının yanında bu tip yanlış davranışları sergileyen insanlar, genellikle zıt örnekler üzerinden konuşarak kendilerini savunma yoluna giderler. Örneğin derler ki “bizim anne babamız içmiyordu hiç, biz içiyoruz ama… “ya da “bizden görmezse ne olacak çevresinde o kadar çok içen var ki…” gibi cümleler sarf edebilirler. Bu gibi sözler anne babaların kendi içlerini rahatlatmak için ya da böyle olmasına inanmak istedikleri için sarf ettikleri cümlelerdir. Genelleme yapmak istemiyorum ama bizler zaten millet olarak yanlış olan ya da yasak olan konularda denemek isteyen “yasaklar çiğnenmek içindir” diyen bir toplum değil miyiz?

REKLAM ALANI

Her zaman söylüyorum çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Ve onların anne babalarını seçme şansları olmadı. Biz anne babalar onları isteyerek dünyaya getirdik. Hayaller kurduk, yarınlarımız oldular, umudumuz oldular. Şimdi bizler yetişkiniz, kuralları biz koyuyoruz. Bu kuralları uygulamak hepimize düşer. Bugünün çocukları yarının anne babası olacaklar. Bizlerden anne babalık görevimizi devralacaklar. Çocuklarımızın aşırılıklarında, uyumsuzluklarında, yetersizliklerinde hayıflanmak ya da neden diye sormak yerine onların yanlarında olup ve bunu onlara hissettirip destekçileri olmalıyız.

Çocuklarımız her şeyden evvel değer verilmenin önemini anlayıp kendilerini güvende hissetmeliler. Güzel bir odası olsun, çok güzel giyinsin yerine sosyal ortamlarda mutlu, arkadaş ilişkileri güzel olan, eğlenen, kahkaha atan, oyun oynayan ve hayalleri olan çocuğumuzun olması hem bize hem onlara hem de toplumumuza çok şey kazandıracaktır. Unutmayalım mutluluk başarıdan önce gelir. Her başarılı çocuk mutlu olamayabilir. Ama mutlu olmak zaten baştan sona başarının kendisidir.      

Sevgiyle kalın…

Diğdem Kural Keskin

Aile Danışmanı, Çocuk Terapisti, WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcısı

 Instagram: çocuk_aile

Facebook: Çocuk ve Aile (@digdemkuralkeskin)

www.cocukveaile.com

İletişim numarası: 0534 6667666

keskindigdem@hotmail.com

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.