G-T99NNFV6J9
Çocuk ve Aile – Diğdem Kural Keskin

YENİ ÖĞRETİM YILINA MERHABA…

12.12.2020
288
YENİ ÖĞRETİM YILINA MERHABA…
REKLAM ALANI

Yeni bir okul yılına daha merhaba diyoruz. Tatil modunu daha aşamamış miniklerimize bu düzenli okul saatleri rutini zor gelebilir. Hele okula yeni başlayacak olanlar için zorluk derecesi daha da artacaktır. Malum biz anneler için uzun bir tatil, çocuklar içinse kısa denebilecek kadar onlara yetmeyen oyunlarını bitiremedikleri bir süre. Oyun demişken oyunların en güzel yanı da hiç bitmemesi değil mi zaten… Çocuklar oyunları bitiremez, oyunlar hep devam eder. Oyun kelimesi ne kadar fazla şeyleri kapsıyor. Maalesef paylaşılan, kahkahalar atılan, görevler verilen, gerçekten arkadaşlarla oynanan oyunların dışında da artık fazlasıyla sanal oyunlar, bilgisayar oyunları çocuklarımızın dünyasını kapsadı bile. Bunların içinde şiddet ögeleri içeren anormalliklerin gayet sıradan gelmesini sağlayan oyunlar da mevcut. O kadar hırslandırıyor ki çocuklarımızı yenmek duygusuyla oyunun başından ayrılamaz hale geliyorlar. Şimdilerde izlenme sayısı oldukça fazla olan videolar da aynı şekilde oyunlarla ilgili ipuçları verip argo konuşmaları benimsetiyorlar çocuklarımıza. Tabi her çocuk için tüm tatil boyunca bu gibi şeylerle vakit geçirdiler diyemem ama çoğu çocuk için gözlemlerim maalesef bu yönde. Yaş sınırı olmaksızın birçok olumsuz özellikleriyle bu sanallıklar hayatımıza girmiş bir durumda şu an. Önceden farklıydı durumlar, yaz aktivitelerinin yorgunluğu, fiziksel gelişim güzel anılar ifade ederdi yaz tatilleri bize. Şimdiyse akraba ziyaretleri, köy evleri çok uzaklarda kaldı. Sonrasında bir dönem her şeyi içinde olan otel tatilleri vardı. Sonra o da sıradanlaştı, çoğaldı artık değişik gelmiyor. Artık ev otel köy ya da yaz, kış neresi olursa olsun bir telefon bir bilgisayar tüm hayatı esir almış durumda.

Hal böyleyken hayatlar bilişime teslimken asosyallikte revaçta tabi ki. Çocuklar dışarı çıkmıyor ki arkadaşı olsun, koşuşturup temiz hava alıp, kirlenip, paylaşıp, sevinip, sobeleyip, dondurmayı tadıyla yemiyorlar ki.

Okullar açılıp, dersler başlayıp tekrar bir araya gelince, ders çalışma dönemi ödevler, sınavlar girecek tekrar hayatlarına. İşte bunlara adaptede biraz zorlanacaklar doğal olarak. Belki biraz zor gelecek ama bir kere rayına oturup okulla birlikte hayatlarına kitapları, arkadaşları, sınavları, not heyecanları girince normale dönecek her şey.

REKLAM ALANI

Sevgili anne babalar, bakın yaz dönemi ve okul dönemi içeriklerinden başlık halinde bahsettim. Eminim çoğumuz bunları yaşıyoruz. Önemli olan sırf çocuğun evin içinde ses yapmasın otursun oynasın ya da dışarıda şimdi üşütür, bilgisayarda vakit geçirsin bu seferlik düşüncesinden sıyrılıp her şeyi planlayarak yapmasını öğretmek çocuklarımıza. Plan yapmayı öğrenen çocuk; ailedeki okuldaki ve sosyal çevresindeki kuralları daha kolay benimser. Başarıya ulaşmak için gayretin ne kadar önemli olduğunu fark eder. Ve en önemlisi; eğer bilgisayar başında geçirebileceği zamanı hesaplar, koyduğu sıraya göre hareket ederse; planlı çalışmayı öğrenmiş olur. Bunu çözen bir çocuk eğitiminin ya da hayatının hangi evresinde olursa olsun birçok zorluğu öncesinde aşmış olur.

Bizler ebeveyn ya da eğitmenler olarak yapmamız gereken bu öngörülerimizi onların anlayacağı bir şekilde paylaşıp hayatlarının düzenli bir şekilde yoluna koymasını sağlamaktır.

Ve şunu da unutmayalım; “her çocuk büyüklerinin ayak izini takip eder” “çocuklar söylenenden çok yapılanlar bakarak öğrenirler.”

Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize yeni eğitim ve öğretim yılında başarılar dilerim.

Sevgiyle kalın…

Diğdem Kural Keskin

Aile Danışmanı, Çocuk Terapisti, WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcısı

 Instagram: çocuk_aile

Facebook: Çocuk ve Aile (@digdemkuralkeskin)

www.cocukveaile.com

İletişim numarası: 0534 6667666

keskindigdem@hotmail.com

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.