G-T99NNFV6J9
Çocuk ve Aile – Diğdem Kural Keskin

NEDİR EKSİK OLAN?

12.12.2020
236
NEDİR EKSİK OLAN?
REKLAM ALANI

Eksiklik duyduğumuz şeyler midir gerçekten aradığımız? Olsaydı tam mı olacaktık, satılsaydı gidip hepsini mi alacaktık, işte o zaman da “tam da budur” “ben bundan ibaretim mi” diyecektik?

Eksik tamamlandı, amaç nihayetine erdi. Şimdi burada amaç ulaşılmış yolun sonu mudur? Bitmiş midir, gayretimiz hedefine kavuşmuş mudur?

Sabah uyandım, burnuma nereden geldi bilmiyorum, deniz yosunu kokuları geldi, sonra da bu sorular. Gözümün önüne eşsiz akdenizin açıkları dalıp gittim uzaklara. Tam da en enerjik, yerimde duramadığım gençlik yıllarıma… Türkiye’nin güneylerinde, sıcak bir yerlere… Evim masmavi bir denizin kenarındayken, portakal ağaçlarına kurulmuş bir hamakta güneş dimdik gözüme hedef almış ışıklarını, yüzümde kocaman bir gülümseme. Hayal gibi bu anlattıklarımı fotoğraflayıp sosyal medya hesabıma koymuştum. Bir arkadaşım da altına yorum yapmıştı o zaman. Şunları yazmış “harika görünüyorsun, burası ne kadar da güzel bir yer ve sen tüm hayallerine ulaşmış olmalısın…” Okuduğumda biraz düşündüm, tekrar baktım, anlamaya çalıştım. Normalde beğeni butonuna basıp “teşekkürler tatlım, ya evet her şey süper” demem lazımken ben şöyle cevap vermiştim. “Ama insan hayallerinin bittiği yerde ölür, daha çok var bunun için” yazmıştım. Arkadaşım ne düşündü bilemiyorum o an, bozulmuş mudur bana, yoksa yazdığına yazacağına pişman mı olmuştur 😊.

REKLAM ALANI

Şu an bu konuyu hala daha düşünmekteyim. Aradan yıllar geçti. Şu an farklı bir şehirde yaşıyorum ve daha hala cevabını bulamadım; “ulaşmış mıydım acaba amacıma, hayaller amaç mıdır hayatta? ulaşılmalı mıdır yoksa kenarda kalıp ilham mı vermelidir?”

Hayatıma giren her güzellik benim duygularımı beslemiş, renk vermişti tüm hayallerime…

Ne güzeldi diyorum şimdi ama biliyorum ki bu yaşadığım zaman, şu anım, yaşadıklarımın en güzeli. Her nefesimde ayrı bir şey öğreniyorum. “Her nefes alışım, hayatta kalışımın simgesi”. Bakış açım genişliyor, farklı olayları farklı bir yorumla değerlendirebiliyorum tecrübe edindikçe.

Hayatımızdaki eksikler ya da fazlalıklar sadece algıladığımız düzeyde. Şimdilerimde ağaçlarım orada kaldı ama ben bunu bir eksiklik olarak değerlendirmiyorum, onlarla geçirdiğim zamanları hep çok keyifli hatırlıyorum. Ağaçlardaki portakal çiçeklerinin kokusu buram buram burnumda, yine tebessümle içime çekiyorum.

İsteklerimiz vardır ileriye yönelik, geleceğimize dair hayal kurduğumuz. İşte, o ilerisi gelir günün birinde hayallerimiz gerçek olur ve geçmiş zamana özlem duyabiliriz bu sefer de.

Eksik dediğimiz aslında o an olmayan şeydir. İhtiyacımız olan değil de yok olandır çoğu kez. O yüzden “hayaller bitmez, hayallerin bittiği yerde umut yok olur, yaşam biter”.

Bazen umudumuz azalsa da pes etmek yerine “neden başladığımızı düşünmek” tüm sorularımızın cevabını verecektir.     

Sevgiyle kalın…

Diğdem Kural Keskin

Aile Danışmanı, Çocuk Terapisti, WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcısı

 Instagram: çocuk_aile

Facebook: Çocuk ve Aile (@digdemkuralkeskin)

www.cocukveaile.com

İletişim numarası: 0534 6667666

keskindigdem@hotmail.com

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.