G-T99NNFV6J9
Çocuk ve Aile – Diğdem Kural Keskin

İç Dünyamızın Yansıması

12.12.2020
254
İç Dünyamızın Yansıması
REKLAM ALANI

Çocuklar okul süreçlerine başlayıp okuma ve yazmayı öğreninceye kadar dil becerileri yeterince gelişmediği için kaygılarını, korkularını, sıkıntılarını ve duygularını sözle anlatmakta zorluk çekebilirler. Duygu-düşüncelerini anlatmak için zihinsel gelişim süreçleri ve kelime hazneleri elverse bile; bazı durumlarda eleştirilmekten, suçlanmaktan ve küçük düşürülmekten korktukları için susmayı tercih edebilirler.

Özellikle fiziksel şiddet gibi durumlarda susma eğilimleri biraz daha fazladır. Bu gibi durumlara maruz kalan çocukların ruh sağlıkları da bozulmaya başlar.

Resim, resmi çizenin iç dünyasındaki yansımadır. Birçok uzman resmi çizen kişi ve çizilen resim arasında bir ilişki olduğunu öne sürmüştür.

REKLAM ALANI

Resim insanın içinden geleni ruhundan, hayal gücünden ve bazen bilinçaltından gelenleri dökebileceği ve tamamen onu yansıtan bir şey olduğu için iyi analiz edildiğinde kişi hakkında pek çok bilgi verebilir. Ama unutulmamalıdır ki her resim kendi içinde değerlendirilmelidir. Kişiler resimlerinde bilinçaltına attıkları rahatsız edici düşünceleri, çözemedikleri ve mücadele ettikleri problemleri ve bastırdıkları duyguları da dışa vurabilirler. Bundan dolayı bir resim bu konular hakkında bilgi sahibi olan bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Resim yorumlanırken, resmi yapan kişinin genel tutumu, çizdiği resim hakkında verilen genel bilgiler de dikkat edilmesi gereken konulardır.

Resim çizmek sadece tanı koymakta kullanılacak bir araçtan ziyade kendi başına düzeltici bir etki yapmasından da bahsedilebilir. Çünkü bazen bilinçaltındaki çatışmalar, bilinç düzeyine geldiklerinde kendiliğinden ortadan kalkabilir.

Özellikle çocuklar sözel olarak ifade edemedikleri duygu ve düşüncelerini resim çizerek yansıtırlar. Bunu bazen farkında olmadan, bazen de farkında olarak yaparlar.

Çocukların resimleri birçok yönden evrensel anlamlar içerir. Yani her kültürde, her ülkede görülen ortak özellikler vardır. İnsanlar, ev, ağaç, bulut…gibi.

Çocuk resimleri onların ruhunun içten ve doğrudan anlatımıdır.

Çocukların resimlerinden onların zihinsel gelişimi hakkında bilgi sahibi olabiliriz…

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.