G-T99NNFV6J9
Çocuk ve Aile – Diğdem Kural Keskin

HER GÜNÜMÜZ BAYRAM OLSUN

12.12.2020
247
HER GÜNÜMÜZ BAYRAM OLSUN
REKLAM ALANI

Bir bayram daha geldi ve geçti hayatımızdan… Her bayram farklı bir öğreti, farklı gözlemler katıyor benim hayatıma… Bu sanırım yaşımın ilerlemesiyle çok alakalı.

Çocukken bayramlar yeni giysiler, tüm aileyle birlikte yapılan kahvaltılar, bayram harçlıkları, biz kuzenlerin gülüp oynaması, televizyonda Barış Manço’nun “bugün bayram” şarkısı… Bunlar benim bayramlara değin çocukluktan kalma en güzel anılarım. Şimdi bunlar gözümün önünden geçerken dahi yüzümde bir tebessümle o günlere dalmış buldum kendimi. Benliğime ne çok etkisi olmuş meğer kalabalık eğlencelerimizin. Çocukluğumuzun aslında kişiliğimize ne kadar da fazla etkisinin olduğunu, bizim özümüzü oluşturduğunu açıkça seriyor önümüze.

Bu güzel bayramlar çocukluktan çıkıp herkesin biraz daha büyümesiyle farklı bir hal almaya başladı hayatımda. Kuzenlerimden daha küçüktüm ben ve kimse benimle oynamamaya başladı. Kızlar daha çok kıyafetlere, yapılan saçlara, makyajlara ilgi duyar oldu. Erkekleri ise bir futbol ve araba merakı sardı aniden. Büyüdükçe eğlencesizdi her şey biraz daha… Bir de tabi artan sorumluluklar oldu aralarda. Büyümüştük ya ikide bir şunu getir, bunu götür, hadi şunu da halledelim gibi işler yığmaya başlamışlardı üzerime. Hadi kaytaralım diye gözlerinin içine baktığım kuzenlerimden de tık yoktu… Ne kadar da meraklılarmış meğer devlet yönetimine, babalarının işlerine… kızlar ise anlayamadığım bir şekilde takılar, saçlar, kıyafetler… hal böyle olunca hep birlikte bir araya toplanmak cazip gelmemeye başlamıştı tabii. Ses çıkarmadan oturmak, sürekli uyarı almak yerine dışarılara, alışveriş merkezlerine gitmek kalabalığa karışıp insanları gözlemlemek daha akıllıcaydı.  Bunları düşünen tek ben değildim. Bizler tüm kuzenler, böylelikle minik birer yetişkin olmaya başlamıştık artık.

REKLAM ALANI

Her bireyin çocukluktan kalma günlerini ne kadar özlediğini çok iyi anlıyorum şimdilerde…Anılar, yaşanmışlıklar ya da yaşanamamış hayaller. Bunların hepsi kişiliğimizi oluşturan yapı taşları…

Danışanlarımı dinlerken anlatılanları gözümde canlandırıyorum, onlarla birlikte geçmiş yıllarına gidiyorum ve orada birlikte kalabiliyorsak, paylaşabiliyorsak eğer, takıldıkları tümseklerden kalkıp devam edebiliyorsak, hayallerini tekrar oluşturup yeni yönler verebiliyoruz yaşamlarına.

Yaşamak sadece nefes alıp verebilmek, fizyolojik ihtiyaçlarımızı karşılamak değildir elbette. Tüm bu ihtiyaçlar istenilen, başarabilen bir benlikle bütünleştiğinde ancak can bulabilir yaşamın akışında… Uyuyup uyanmak, acıkıldığında yemek yemek sevgiyle bütünleşirse eğer dört elle sarılırız yaşama…  Benlik bir bütündür. Hem içsel hem de çevresel iç selliğin büyük kısmı aileyle tamamlanır. Ailenin duygusal eksikliğinde bu döngüde yarım kalan bir şeyler olur hep. Aile demek bütünlük demektir. Bütünlükte bir arada olmayı gerektirir. Günümüz yaşam koşullarında ise Bayramlara tatil gözüyle bakılmaya başlandı artık. Bir mesaj yazmayı yeterli buluyoruz çoğumuz. Mesajla yazılan tebrik, telefon listesindeki tüm kişilere atılan süslü kelimelerden ibaret oldu artık bayramlarımız… Bu konuda herkesin eminim farklı görüşleri vardır. Ama biliyoruz ki yaşamın içinde olmak aynı havayı solumaktan, aynı duyguları hissetmekten geçer.

Anne-Baba olduğunuzda istiyoruz ki bizim çocuğumuz da aynı duyguları tatsın. Onun da hakkı diye düşünüyoruz. Çocuklar paylaşarak taklit ederek, gözlemleyerek öğrenirler hayatı. Bayramlardan mahrum kalan çocukların ileride anlatacak eksik şeyleri olacak demektir. Vakit geçirdikleri bilgisayar oyunları onların sağlığını tehdit etmekten tutun da asosyalliğe kadar birçok negatif barındırır.

Yaşımız ne olursa olsun tüm hayallerimiz çocuklar gibi eğlenmek olsun. Şimdiki yaşı ilerlemiş benliğimizle çocukluğumuzu birleştirmek ailemizle bütünleştirmek böylece toplumumuzu da daha güçlü hale getirmek hedefimiz olsun.

Her günümüz bayram sevinciyle dolsun. Mutlu, birlikte yarınlar diliyorum.

Diğdem Kural Keskin

Aile Danışmanı, Çocuk Terapisti, WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcısı

 Instagram: çocuk_aile

Facebook: Çocuk ve Aile (@digdemkuralkeskin)

www.cocukveaile.com

İletişim numarası: 0534 6667666

keskindigdem@hotmail.com

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.