G-T99NNFV6J9
Çocuk ve Aile – Diğdem Kural Keskin

İYİKİLERİMİZ BUGÜNLERİMİZ

12.12.2020
251
İYİKİLERİMİZ BUGÜNLERİMİZ
REKLAM ALANI

En güzel yazı başlığı ile başlamak bu olsa gerek. Hayattaki amaçlarımızın bütünü, güzellikleri anlatan kelime “iyikilerimiz”.

Yaşam ne kadar garip aslında. Bir çoğumuz aynı döngüleri yaşıyoruz. Yani bu şu demek bizler çocukluktan itibaren belirli dönemlere gelene kadar birçok zorluk yaşıyor, pek çok aşamalardan geçiyor, bazen yaşama adapte olmada problemler çıkıyor, onları kendimizce çözmeye çalışırken zamanın geçtiğinin farkına varmayıp daha ilerisini düşleyip daha iyisini istiyoruz. Çoğu çocuk hayaller kurup bir an önce büyümenin peşinde. Nedense çocuk – büyük hepimize daha cazip gelir bir ya da birkaç zaman sonraları. Bu bir temenni midir, yani daha sonrasında daha iyi olacağına inanmak; bunu bilemem! Çocuklara hep sorulur “büyüyünce ne olacaksın?”. Nişanlılara “düğün ne zaman?” denir. Evlendiklerinde “çocuk ne zaman?” diye sorulur. Yazın o güzel günlerini yaşarken önümüzdeki kışın moda kreasyonlarından bahsedilir. Komşular kendi aralarında şu şekilde konuşur “bizim çocuklar okullarını bitirsin, bir evlendirelim de”. Çocukları evli ve torun sahibi insanlar “şu torunları da hayırlısı ile bir büyütelim de” derler hep. Bir gelecek kaygısı taşırız, hep ilerisinin planlarını yaparız. Kendimizce uzun vade gelecek planları içerisinde boğuşup dururuz. Ama bilemeyiz ki yaşamımız ne kadar, bir saat sonrasını görebilecek miyiz?

Yaşamımız nefes aldığımız müddettir. Yaşam şu anın, şimdinin içinde saklıdır. Geleceğe yönelik planlarımızda bilemeyiz ki sağlığımız ne olacak. Bu düşündüklerimiz gerçekleşse bile farkında olabilecek miyiz?

REKLAM ALANI

Geçmişte kaçırdıklarımıza dair keşkelerimiz, geleceğe yönelik de bu kadar planlarımız olursa, şu anımızı nasıl yaşayacağız, nasıl keyfini çıkartacağız mutluluklarımızın?

İyikilerimiz mutluluklarımızdır, başarılarımızdır bir nevi. Yapabildiklerimiz, tekrar olsa tekrar yapardım larımızdır. Şansımızdır bizim, iyi ki hayattayımdır, şükran duygularımızdır…

Ne geçmişe takılıp, yapamadıklarımıza odaklanıp yaptığımız hatalara ya da şanssızlıklarımıza keşke demek eksikliklerimizi giderir, ne de gelecekle boğuşup bir ton plan yapıp hayallere kapılarak komutlanarak yaşamak.

Yaşam şimdidir. Yaşam şu an nefes almaktır. Yaşam iyi ki var dediklerimizin yanımızda olduklarını bilmek, yağmurun kokusunu içimize çekebilmektir.

İyikiler bizim en değerli yaşam şanslarımızdır. İyilerimiz bizi mutlu eder. Tebessüm vardır iyikilerde. İyikiler güçlüdür; ayağa kalkma, adım atma, nefes alma gücümüzü bu iyikilerden alırız biz.

İyi ki; “sahip olduğumuz değerlerin farkında olup sımsıkı sarılmaktır hayata”.

Sadece bir kere yaşam şansımızın olduğu hayatta çok da istemeye gerek yok diye düşünüyorum. Unutmayalım ki _en göreceli bir değerdir. Herkese göre farklıdır ve bizler kendimiz için en iyisine sahip olduğumuza inandığımız sürece en iyisi bizimdir, en iyisi bizizdir.

Can Yücel in dediği gibi “Ömür dediğin üç gündür; dün geldi geçti, yarın meçhuldür. O halde ömür dediğin; bir gündür, o da bu gündür”

Sevgiyle kalın…

Diğdem Kural Keskin

Aile Danışmanı, Çocuk Terapisti, WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcısı

 Instagram: çocuk_aile

Facebook: Çocuk ve Aile (@digdemkuralkeskin)

www.cocukveaile.com

İletişim numarası: 0534 6667666

keskindigdem@hotmail.com

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.