G-T99NNFV6J9
Çocuk ve Aile – Diğdem Kural Keskin

HUZUR

12.12.2020
239
HUZUR
REKLAM ALANI

Huzur iç dünyanın en sessiz halidir bir bakıma… Huzurda dinginlik saklıdır. Yaşamın ruhla en güzel dansıdır. Birey huzurlu olduğunda bu çevresine yansır. Ailedeki huzur da buna bağlıdır.

  • Huzurlu olmak içsel çatışmaların çözümlenmesinden geçer. Olumlu düşünmek duygusal karmaşaları azaltır.

Ailenin huzuru; aileyi bir araya getiren kişilerin düşünceleri, yaşayış tarzı, söylemlerinden ve davranışlarından etkilenir. Huzurlu ailede saygı en önemli unsurdur. Yapılan hareketlerde olumlu yönler aramak bazı davranışları çoklu yönde düşünüp iyi olanı algılamak çok önemlidir.

Toplumdaki huzur içinse toplumsal normlara uymak, değer yargılarına saygı duymak ve yaşanılan toplumu sevmek öncelikli gelmelidir.

REKLAM ALANI

Bireydeki huzur aileye, ailedeki huzur topluma yansır.

Huzurun tam tersi olan huzursuzluk ise kaygı bozukluğu gibi kişiyi olumsuz etkileyecek etkilere sahiptir. Giderilmezse rahatsızlık seviyesi çok artan hislere yol açabilir.

Huzurlu olmak için kişinin iç sesini dinlemesi, kendisiyle barışık olması gerekir. İçinden sürekli bir şeylere öfkelene, kendine ya da başkasına kızan, geçmişteki olayları aklına takan bir kişi kendiyle mücadele etmekten, yaşamdaki güzellikleri kaçırabilir. Sürekli huzursuzluk kişiyi yaşamdan kopartabilir. Birey huzuru bulmak, içsel çatışmalarını dindirmek için çeşitli yollar arayabilir.

Huzursuzluk halini mantıksal olarak çözümlemek bir seçenektir. Kendi içinde mutlu olamayan, sürekli sıkıldığını söyleyen birinin unutamadığı, aklına takılı kalan bir olay vardır genelde… Bu bazen çok geçmişine dayalı olabilir. Bir konuda çok hassasiyet gösterip kırılgan olmak bir sebebe dayalıdır. Geçmişte yaşanan ruh halini olumsuz olarak etkileyen birtakım olayların çözümlenemeden öylece kalması, bunların daha da büyümesine yol açabilir.

Bizlerin bunu hatırlatıp, sorgulamasında yatan neden budur. Konunun üzerinde konuşup, olumlu yönlerini görmeye çalışmak olumsuzluğunu hafifletebilir. Böylece olay hakkında algı değişir ve yarattığı duygular yön değiştirebilir ya da olumsuz yönü hafifletebilir.

Toplumsal huzurda kişilerin iç seslerini olumlu yönde dinlemesi, değerlere olan inancımız sayesinde artabilir. Toplum bilincinde olmak kişinin kendi varlığına inanmasından geçmektedir. Kişinin kendisinin ve ailesinin değerini bilmesi, topluma değer katar. Mutlu ve huzurlu bir toplum kişilerin birbirlerini daha çok sevmesi ve birbirine olan saygısını arttırır. Mutlu birey, ailesine ve topluma saygılı olan, bunu azmiyle, çalışkanlığıyla gösteren bireydir.

Yaşamdaki değerlerin yükselmesi kişinin kendi içindeki sevgiyle doğru orantılıdır. Huzurlu birey, huzurlu aileyi, huzurlu aileler de huzurlu toplumları oluşturur.

Sevgilerimle…

Diğdem Kural Keskin

Aile Danışmanı, Çocuk Terapisti, WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcısı

 Instagram: çocuk_aile

Facebook: Çocuk ve Aile (@digdemkuralkeskin)

www.cocukveaile.com

İletişim numarası: 0534 6667666

keskindigdem@hotmail.com

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.