G-T99NNFV6J9
Çocuk ve Aile – Diğdem Kural Keskin

GEÇMİŞE TAKILIP KALMAK

12.12.2020
282
GEÇMİŞE TAKILIP KALMAK
REKLAM ALANI

Çok bunaldınız, aklınız takıldı, üzüldünüz, unutmaya çalıştınız, tekrar aklınıza geldi sonrasında tekrar üzüldünüz, offf…. Bu döngü sürer gider böyle hep…. Bir olay defalarca üzebilir böyle olunca, üzüntü pekişir kocaman olur, aklınızda iyice yer yapar…. İşte sıkışıp kalırız orada, bunalırız başka bir deyişle….

Farklı farklı insanlar farklı farklı olaylar ama geçen zaman hep aynı…. Bir daha geriye saramayacağımız hayatımızdan kesitler, istesek de yitip giden anların ardından alamayız ki zamanı başa….

Takılıp kalmaksa kötü bir olayda, artık durumun değerlendirmeden çıkması, sorun olması büyüyüp derinden etkilemesi anlamına gelir.

REKLAM ALANI

Görüştüğüm kişilerde problemlerinden bahsedip başlangıç noktasına indiğimizde olumsuz kişiler, olaylar, üzücü hatıralar bir bir çıkar önümüze. Bu olaylar genelde o zaman sorun olarak yer etmiş sonrasında daha da büyütülerek daha güçlü hale getirilmiştir. Bunu atlatamayan bir kişi hayata çekinerek adım atar genellikle. Kendisine olan güveni en aza indirgenir ve öz güven eksikliği böylece başlar. Takılı kalınca keşke kelimesi daha sık kullanılır, nafile olduğunu bile bile….

Şimdi konuya böyle başlayınca sanki çok sıra dışı bir şey gibi oldu. Hepimizin genelde yaptığı ama süresinin çok önem arz ettiği bir durum. Günlük yaşantımızda bu hep böyledir, aklımız bir şey takılı olursa eğer güzellikleri de kaçırırız önümüzdeki. Yaşamın güzellikleri kaçarsa da ne anlama gelir ki tüm bu koşuşturmalar. Sizler de şöyle bir düşünürseniz aklınıza takılan şeyleri, günlerinizi, bazen çok daha uzun zamanınızı alan, ama sonucunda hiçbir şey değiştirmeyen olayları…. Ne öğretmiş olabilir ki bize. En fazla bir daha bunu yapmamayı. En fazla diyorum çünkü elden daha fazlası gelmez. Zaman geçip gitmiştir bir kere. Bir olay ya da düşünüş tarzı eğer daha da uzun sürüp her hareketi etkiler hale gelirse, yaşam ona endekslenir her nefeste hatırlanırsa o zaman çekilmez bir boyuta girer bu. Tıpkı 70 yaşında olan bir danışanımın 50 yıl öncesinde çok gençken takıldığı şeylerden bahsetmesi, insanları suçlaması, bunlar için çok üzülmesi ama artık üzülmek istemediğini ve gençliğine duyduğu özlemi anlatması gibi. Bu olay çok uzun yıllarını almış büyük bir kayıp yani. Danışanımın hep söylediği ben en çok gülmeyi özledim, o yıllarıma dönüp kahkaha atmak istiyorum demesi gibi acı bir kayıp burada zaman.

Yaşamımızda yer vermemeliyiz bir olayın bu kadar etkilemesine bizi…. Her anımızın tadını çıkartarak, abartarak, mutlulukla yaşamalıyız çocuklar gibi. İçimizdeki neşeli çocuğu hiç kaybetmemek dileğiyle, Sevgiyle kalın. 

Diğdem Kural Keskin

Aile Danışmanı, Çocuk Terapisti, WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcısı

 Instagram: çocuk_aile

Facebook: Çocuk ve Aile (@digdemkuralkeskin)

www.cocukveaile.com

İletişim numarası: 0534 6667666

keskindigdem@hotmail.com

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.