G-T99NNFV6J9
Çocuk ve Aile – Diğdem Kural Keskin

ÇOCUKLARDA HAYVAN SEVGİSİ ve KURBAN BAYRAMI

12.12.2020
253
ÇOCUKLARDA HAYVAN SEVGİSİ ve KURBAN BAYRAMI
REKLAM ALANI

Sevgili okurlarım, geçen yazımda çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılamanın güzelliklerinden, gereken şartlar yerine getirilirse hayvanlarla bir arada olmalarının bağışıklıklarına olan faydalarından bahsetmiştim. Malum tam da bu yazımın üzerine dini bayramlarımızdan Kurban Bayramımızı yaşıyoruz. Bu bayramla ilgili olarak en merak edilen sorulardan bir tanesi de – Çocuklarımız hayvan kesiminde bulunabilir mi? – oluyor. Şimdi en önemli kapsamlarıyla düşünelim bunu;

  • Öncelikle çocuklarımıza bu bayramın ne anlama geldiğini anlatmalıyız. Onlarla konuşmalıyız. Bilgi vermeliyiz. Şöyle ki Kurban Bayramı; paylaşmayı, bir araya gelmeyi, birbirimize sahip çıkmayı barındırır özünde. Bizler öncelikle bunu anlatmalı ve yaşatmalıyız…

Hayvan sevgisi çocuklarda ayırt edilemez bir bütünlük içerdiğinden kurbanlık hayvanlarla bir araya gelip onları elleriyle besleyen, onları sevip okşayan çocukların bayram gününde sofrada onların etini görmesi, hele hele gözlerinin önünde kesilmesi çocukları son derece olumsuz etkileyen bir durum oluşturur. Çocuk bunun bir dini gereklilik olduğunu düşünemez, derinden etkilenir. Bu durum benliğinde geleceğinde de etkileneceği ve aşamayacağı birtakım travmalar ortaya çıkartabilir.

Günümüz koşullarında bilgisayar oyunları, çeşitli videolar ya da televizyon haberleri gibi etkilendikleri pek çok şiddet görüntülerine maruz kalan çocuklarımızın gözleri önünde kurban kesmek, onlarda anlamlandıramadıkları kavram kargaşaları yaratacaktır.

REKLAM ALANI

Özellikle 9-11 yaş arasında gerçekleşen soyut düşünebilme yeteneğine ulaşamamış çocuklarda bu durumu idrak edememe onlara içsel karmaşalar yüklemekten başka bir işe yaramaz.

Soyut kavramlar yani çocuğun kendi bilinciyle anlamlandırdığı, üzerine düşünebildiği din, ölüm, ayrılık gibi kavramlar henüz küçük çocuklarda gelişmediğinden bunları ancak karşıdan gelen tepkiyle ölçerler. Yani bu gibi olaylara tepkisel algı yoluyla bakarlar. Zihinlerinde o olay o an ne hissetmişlerse öyle şekillenir.

Bunun içindir ki bayramlarımızın dini gerekliliklerini, ne anlama geldiğini yaş gruplarına uygun bir şekilde anlatmalı ve onu yaşatmalıyız.

Kurban Bayramımızın sadece hayvan kesmek olmadığını, bizlerin sağlıklı beslenmesi için gerekli olan etin, ihtiyacı olan diğer insanlarla paylaşılması gerektiğini, genel olarak da bayramların aslında hep birlikte paylaşıma vesile olduğunu, en önemlisi günümüz yoğun koşuşturmalarında bir araya gelemeyen insanların birlikte mutluluğu ve huzuru paylaştığını, birlik ve beraberliğin en önemli şey olduğu anlatmalıyız.

Huzuru yaşadığımız, mutluluklarımızı arttırdığımız, gönüllerimizin bir olduğu nice sağlıklı ve mutlu bayramlar diliyorum.

Sevgiyle kalın…

Diğdem Kural Keskin

Aile Danışmanı, Çocuk Terapisti, WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcısı

 Instagram: çocuk_aile

Facebook: Çocuk ve Aile (@digdemkuralkeskin)

www.cocukveaile.com

İletişim numarası: 0534 6667666

keskindigdem@hotmail.com

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.